Správny výber wedge

Vedeli ste že až 70% úderov v golfe sa odohrá do 100m od vlajky? Priemerný golfový hráč zahrá decentný drive, solídnu ranu so železami do grínu, dobrý chip a jeden či dva putty. Problém ale takmer vždy nastane ak má hrať ranu do greenu od 60 do 100m. Preto by som sa rád povenoval správnemu výberu wedge pre hráčov s rôznymi HCP.

V štandardných setoch, ktoré bežne hráči kúpia v predajniach sa nachádza okrem niekoľkých želiez aj pitching wedge a sand wedge. Teda konkrétne dve wedge. Pred mnohými rokmi sa problém výberu wedge vôbec neriešil a každému hráčovi postačovali len dve. To mala ale pitching wedge cca. 50°a sand wedge 56°. Výrobcovia ale v snahe ponúknuť hráčovi každú sezónu nové modely želiez, nadizajnovali sklon želiez vždy o stupeň strmšie za účelom, aby hráči zahrali s novými modelmi dlhšie rany. A preto sa aktuálne pitching wedge štandardne vyrába v sklone 44° až 47° a sand wedge 54° až 56°. Keď si uvedomíme, že rozdiel medzi štandardným železom 9 a 8 je iba 4°, je pochopiteľné, že rozdiel 10° v sklone úderovej plochy sa odrazí vo veľmi veľkom rozdieli vo vzdialenosti, ktorý je nutné vyplniť.

Pre hráčov s vyšším HCP (cca nad 30) sú tieto dve wedge postačujúce a zvyčajne nie je potrebné set doplňovať. Hráč s HCP od 10 do 30 by už mal uvažovať nad používaním troch wedge a to ideálne tak aby rozdiely v sklone úderovej plochy boli vždy rovnaké. Napr.  45°-52°-58° kde sú skoky v sklone 6-7°. Hráči pod HCP 10 dosiahnu tento HCP hlavne kvôli ich kvalitnej krátkej hre a preto je potrebné, aby mali k tomu patrične zvolené wedge. Napr. 46°-52°-56°-62°. Uvedené sklony pri určitých HCP je potrebné chápať ako orientačné a vždy je vhodné, aby si hráč prispôsobil výber wedge svojim preferenciám a taktiež ihrisku, ktoré hráva najčastejšie.

Sklony úderovej plochy jednotlivých wedge:

Pitching wedge : 44°-47°

Gap wedge : 49°-53°

Sand wedge : 54°-57°

Lob wedge : 58°-64°